ЛУДОГОРЕЦ Е НОВИЯТ ШАМПИОН НА БЪЛГАРИЯ

Лудогорец е новият шампион на България. Тимът от Разград спечели с минималното 1:0 срещу ЦСКА двубоя за титлата от последния 30 кръг на “А” група. Единственото и победно попадение реализира Мирослав Иванов в 19-ата минута. Лудогорец, който играе дебютния си сезон в елита, направи исторически дубъл, след като преди няколко дни спечели и Купата на страната, побеждавайки на финала Локомотив (Пловдив) с 2:1.

В крайното класиране Лудогорец стъпи на върха със 70 точки, втори остана ЦСКА с 69, на трето място е “Левски” с 62. От елита изпаднаха Видима-Раковски, Калиакра и Светкавица.

Съдията Георги Кабаков, който беше определен след жребий, беше едно от главните действащи лица на терена. Реферът от Пловдив даде два червени картона – на защитника на ЦСКА Ангел Грънчов в 45-ата минута и на Светослав Дяков от Лудогорец в 57-ата. В началото на второто полувреме арбитърът изгони Стойчо Младенов на трибуните. “Червените” се отчетоха с три греди, но така и не успяха да превземат вратата, пазена от Урош Голубович.

Треньорът на Лудогорец Ивайло Петев заложи на абсолютно традиционен състав без никакви изненади. В защита започнаха Шоко отдясно, в центъра Барт и Гулдан, а отляво Йордан Минев. В центъра на терена играха Светослав Дяков и Станислав Генчев, по крилата Марселиньо и Мирослав Иванов. В атака действаха Емил Гъргоров и Иван Стоянов.

Стойчо Младенов избра по-различна и нетрадиционна единадесеторка с трима централни защитници – Ангел Грънчов, Пламен Крачунов и Апостол Попов. Бандаловски и Румен Трифонов действаха по двете крила, но с подчертано дефанзивни функции. Като опорни полузащитници излязоха Тодор Янчев и Николай Дюлгеров, а малко пред тях – Борис Галчев. Единствените двама с офанзивни функции са Жуниор Мораес и Нджонго Присо.

През цялото първо полувреме домакините от Лудогорец имаха тотален натиск и създадоха всички опасни атаки. Защитата на ЦСКА през цялото време играеше неорганизирано, както и останалите на терена. Тимът от Разград разчиташе на опасни и бързи атаки и по двете крила. Още до 7-ата минута на два пъти отбраната на ЦСКА едва изчистваше топката след разбърквания в наказателното поле. В 11-ата минута Гъргоров прати топката във вратата на “червените”, но беше в засада. Съдията Георги Кабаков първоначално пусна по-свободна игра, но след това набързо раздаде 5 жълти картона. Футболистите бяха изнервени и почти при всяко съприкосновение имаше напрежение и сблъсъци. В 19-ата минута Мирослав Иванов откри резултата след отлично изпълнение на пряк свободен удар. В 25-ата минута Пламен Крачунов от ЦСКА нацели гредата с глава след центриране от корнер. След попадението напрежението на терена се увеличи, всички играчи влизаха грубо и търсеха саморазправа, което накъсваше играта и даваше предимство на домакините от Разград. Гостите така и не успяха да се ориентират в играта, бяха лошо подредени. В атака Жуниор Мораес и Присо почти не играха с топката. Лошите новини за Стойчо Младенов продължиха с контузия на Борис Галчев, който беше сменен принудително в 37-ата минута. На негово място се появи Антонио Томас. Това не беше всичко за ЦСКА, в последната минута на първото полувреме младият Ангел Грънчов явно не издържа психически и си изкара директен червен картон. Реферът Кабаков му го показа за умишлено настъпване на Станислав Генчев при подготовка за изпълнение на пряк свободен удар в наказателното поле на ЦСКА.

Още в началото на второто полувреме съдията Георги Кабаков изгони Стойчо Младенов от резервната скамейка. Треньорът претендираше за жълт картон на футболист на домакините, който беше спестен от арбитъра. След това Младенов беше изгонен на трибуните, придружен от двама полицаи. В 57-ата минута Кабаков показа червен картон и на Светослав Дяков от Лудогорец, с което двата тима останаха с по 10 души на терена. Последва отпускане в редиците на домакините и натиск на ЦСКА. Гостите разчитаха предимно на центрирания и малко подавания към Жуниор Мораес, който продължи почти да не играе с топката. Присо се активизира много по дясното крило и от него дойдоха всички опасни атаки. В 59-ата минута Пламен Крачунов уцели втора греда, след удар с глава след центриране. Стойчо Младенов извади Дюлгеров и пусна Коста Янев, а Ивайло Петев отговори със смяна Мирослав Иванов – Кашчелан. В 64-ата минута ЦСКА се отчете с трета греда, този път много по-опасна. Присо получи в наказателното поле и от упор стреля в горната греда. Последва нова възможност за “армейците” след пробив на Присо, но никой не успя да засече пред голлинията. Блиц