СУПЕР ГРИШО ИЗПУСНА МЪРИ НА ФИНАЛА В БРИЗБЕЙН

Григор Димитров бе само на победа от това да донесе на България първа АТР титла, но Анди Мъри се оказа прекалено голямо препятствие пред изигралия великолепен турнир в Бризбейн хасковлия и в крайна сметка шотландецът бе този, който триумфира с шампионския трофей след успех със 7-6(0) 6-4.

Ден преди срещата Гришо обяви, че ще даде всичко от себе си, и изпълни обещанието си, но в ключовите моменти класата на световния №3 и настоящ шампион на US Open просто бе по-голяма и за съжаление 21-годишният българин остана само на крачка от този голям триумф.

Но достигането до АТР финал и победите, и то с отлична игра, над тенисисти като Багдатис, Мелцер и Раонич, заслужиха на Григор един куп суперлативи, а освен това и чек за $41,500, полагащ се на финалиста и по този начин прехвърли границата от един милион долара, спечелени от наградни фондове. Освен това добави и 150 точки за ранглистата, благодарение на които се очаква да се изкачи до рекордното за него №41 в света, съобщава ТенисКафе.

Друга добра новина е, че в следващите близо два месеца, до средата на март, Григор Димитров има да защитава единствено 45 точки от достигането до втори кръг на миналогодишния Australian Open и ако продължи с добрите игри, в близко бъдеще го очаква нов сериозен скок в АТР ранглистата.

Но как се разви този първи в историята на родния ни тенис АТР финал?  Гришо започна вихрено и само за десетина минути поведе с 3-0 гейма, надигравайки тотално миналогодишния шампион. Мъри постепенно изравни играта, но в същото време хасковлията продължаваше да лети по корта, за да се стигне до ситуация, в която при 5-3 сервираше за сета. В този момент настъпи спад в играта му и  в същото време световният №3 показваше най-доброто, на което е способен, а резултатът бе връщането на пробива в последния възможен момент и малко по-късно равенство в резултата.

Все пак Григор продължи борбата, като при 6-5 и сервис на противника му дори поведе с 30-40 и имаше сетбол, но точно тогава последва тотален крах в играта на първата ни ракета - след въпросния сетбол последваха цели 15 поредни точки в сметката на Мъри, довели до спечелването на гейма, след това 7-0 в тайбрека, последван от сервис гейм на нула на старта на втория сет.

Гришо постепенно се възстанови от психическия нокдаун, намери сили да изравни играта и във втората част резултатът се движеше гейм за гейм. Нещо повече - както бе обещал, Григор продължи да дава всичко от себе си, а усилията му бяха възнаградени с пробив в прословутия седми гейм и преднина от 4-3.

Отговорът на Мъри бе мигновен, а пробивът бе върнат още в следващия гейм, след като световният №3 показа най-доброто, на което е способен и играта, донесла му титла на US Open и златен медал на Олимпиадата. Шотландецът поведе с 5-4, продължи да притиска противника си и дори стигна до мачбол в подаването на Гришо.  Последва бекхенд в аут и по този начин бе сложен край на мечтата на Григор именно в Бризбейн да спечели първата си титла на АТР турнири, но с показаното на турнира хасковлията показа, че това е само въпрос на време.

А сега накъде? Григор Димитров е заявил участие на турнира в Сидни, провеждащ се през следващата седмица, а жребият отреди в първи кръг да срещне Фабио Фонини. Остава въпросът дали Гришо и екипът му ще предпочетат през следващата седмица да заложат на почивката преди тежките битки на Australian Open или все пак хасковлията ще реши да участва в Сидни.