ЯНИС МАРИНОВ ЗАВЪРШИ ВТОРИ В ЧЕРНОМОРСКАТА ЛИГА

Колоездене

Макар че вече бяха изковали крайните победи в Лигата, водачите в класирането и в трите групи – две за момчета и една за юноши, спечелиха надпреварата и за последната купа - „Слънчев бряг“.

Първи в заключителния 12. кръг в курорта при най-малките момчета е Йордан Петров от „Сините камъни“ /Сливен/, при по-големите момчета /13-14 г./ - Даниел Иванов от “Загорец“ /Нова Загора/, а при юношите – Нягол Няголов от “Бургас“.
Така Данчо взе голямата купа за сезон 2014 със сбор от 71 т., следван от Денис Искрев /“Лястовица“, Казанлък/, със 38, а с две по-малко, трети и четвърти, са съответно Петьо Димитров /“Дием спорт“/ и Стелиян Петров /"Сините камъни", Сл/.
Даниел пък триумфира с общо 117 т., с 10 повече от Янис Маринов /“Добрич 1905“/, а бронзовият медал остана за Тодор Балабанов /Малко Търново/ със 79 т.
Нягол закръгли превъзходството си на 100 точки, като остави зад себе си Ясен Александров /“Варна“/ - с 66, и Петър Стоянов /“Несебър“/ с 64.
Как се разви последното състезание край морето.
Трасето по алеите на слънчевия и днес комплекс бе 1300 м. Момчетата от първата група трябваше да ги преминат шест пъти, като спринтират за точки в третата и в последната обиколка.
Тук битката бе за второто място в крайното класиране за годината след безспорния Йордан Петров и за това място спореха четирима: съотборникът му Стелиян Петров, Денис Искрев, Петьо Димитров и Ангел Ангелов /с. Равда/, които бяха с почти изравнени позиции след предишните 11 кръга.
Йордан не се хвърли веднага да води, което даде възможност на останалите да се сборят за добри позиции на двата премийни спринта. Най-настойчив в тях бе Денис Искрев, който взе единия и бе втори в другия и завърши втори след Йордан. Трети с три точки остана друг Денис - Рустемов от „Цар Симеон“/Пд/. Толкова събра и Петьо Димитров, но пловдивчанинът бе с по-предно място на финала.
Момчетата от втората група – 13-14 г. – направиха девет обиколки на трасето, като събираха точки от три спринта. Даниел Иванов не допусна никого до, а камо ли пред себе си, въртя самотен най-отпред от началото до края и спечели отново категорично с максималния сбор от 15 точки. Това е неговата 10-а победа в Лигата от 12-те състезания. /Има едно четвърто място и веднъж не стартира/.
Непосредствено след него финишира добричлията Янис Маринов с 9 точки, като това е неговото седмо/!/ второ място, но той все пак завоюва и две победи в Лигата през сезона. Трети с шест точки е съотборникът му Цветомир Бончев.
При юношите истински мини спектакъл изнесе бургаският дует Нягол Няголов-Стойчо Стойчев, който диктуваше бягането почти през цялото време. Те натрупаха по 19 точки от петте спринта – на всяка трета обиколка от общо 15-те /19.5 км/, а за варненеца Ясен Александров остана бронзовият медал - 8 т. Ясен и класираният се четвърти Добрин Добрев /“Добрич 1905, 7 т./ заслужават похвала за това, че доста време в началото на надпреварата успешно се противопоставяха на мното стабилните днес бургаски бегачи.
Най-добрите шестима /при момчетата 11-12 г./ и по десетима в останалите групи бяха наградени от организаторите и спомоществователите – както за надпреварата за купа "Слънчев бряг", така и за крайното класиране за сезон 2014.
Специални награди имаше и за най-малкия състезател в Лигата – Стелиян Петров от „Сините камъни“ /Сл/ - от ФК „Черноморец“ /Бс/, и за най-прогресиращия треньор - Мартин Грашев от „Обзор“ – от бургаския вестник „Черноморски фар“.
Организаторите връчиха благодарствени грамоти на представителите на 12-те кметства и общини, където имаше състезания през годината, както и на представителя на една от фирмата спонсор - „Изида“ /Добрич/.
С хубави награди се „отчете“ и главният спомоществовател  – холдингът, производител на  велосипедите „Спринт“ - „Макс Европа“, представен от мениджъра по вътрешните продажби Станислав Енкин.