ДЖОКОВИЧ НА ФИНАЛ НА US OPEN СЛЕД ДВА СПАСЕНИ МАЧБОЛА И ЕПИЧНА ПЕТСЕТОВА ПОБЕДА НАД ФЕДЕРЕР

Тенис

Новак Джокович се класира за втори път в кариерата си за финалния двубой на US Open, отстранявайки с 5-7 6-1 5-7 6-2 7-5 Роджър Федерер, слагайки край на серията от три поредни загуби от швейцареца в последните три години в Ню Йорк.

Роджър на два пъти повеждаше със сет аванс и изглеждаше, че очакваният с голям интерес финал между Федерер и Надал е на път да се осъществи, но непримиримият дух на Ноле му даде шанс да изпълни заканата си и не позволи това да се случи, спасявайки два мачбола по пътя към победата.

Двубоят започна с известни проблеми за сервиращите, като и двамата тенисисти пропуснаха възможности да спечелят подаването на противника си. Стигна се до шестия гейм, когато Джокович получи три поредни точки за пробив, Федерер спаси първата, но при втората съдията на линията се спъна и падна на земята и разиграването трябваше да бъде преиграно. Роджър отрази и втората, но красива атака на мрежата на Ноле му донесе преднина от 4-2.

16-кратният шампион на турнири от шлема върна пробива още в следващия гейм, а при 5-5 Новак Джокович на практика подари подаването си след серия от непредизвикани грешки. При 6-5, за разлика от сърбина, Федерер не трепна във важните моменти и след стабилен сервис гейм поведе със сет аванс.

Втората част бе пълна катастрофа за Роджър, който допусна две двойни грешки в първия си сервис гейм, а при 4-1 нова серия от непредизвикани грешки доведоха до сет за Джокович, който заиграваше все по-добре и по-добре. В този втори сет швейцарецът направи само два уинъра (единият след ас) и успя да вкара едва 40% от първите си сервиси...

В третата част Федерер повиши рязко нивото си на игра и зрителите станаха свидетели на тенис на много високо ниво, а двамата състезатели демонстрираха едни от най-добрите страни в своята игра. Сервиращите задържаха без особени проблеми подаванията си, но при 6-5 Роджър направи някои впечатляващи завършващи удара, Джокович отново се пропука във важните моменти, което доведе до пробив на нула за петкратният шампион на US Open и преднина от 2-1 сета в негова полза.

Сценарият от втората част се повтори и в четвъртата - кошмарна игра на швейцареца, в комбинация с безгрешен Джокович доведоха до преднина от 5-1 в полза на сърбина, а малко по-късно Ноле не сгреши при сервирането за сета.

Новак продължи да притиска съперника си на старта на решителната пета част, но Федерер издържа на атаките на сърбина, а при 3-3 измъкна много оспорван и емоционален гейм, изпълнен със спиращи дъха разигравания. Стигна се до 5-4, когато Роджър получи две точки за пробив, имащи цената на мачболи, но след серия от смели атаки Джокович задържа подаването си.

Ноле нанесе своя удар в следващия гейм, когато запази изключителното си ниво на игра, достигна до пробив и при 6-5 сервираше за победата. Драмата продължи да се вихри с пълна сила, а Федерер достигна до възможност за връщането на пробива, но страхотна игра на Джокович му донесе три поредни точки и победата в този изключителен петсетов двубой.

В опит да спечели втората си титла на турнири от шлема Новак Джокович ще се изправи срещу Рафаел Надал, за когото това ще е първи финал на Откритото първенство на САЩ. До този момент двамата са се срещали цели 21 пъти, като Рафа има 14 победи и 7 загуби. TennisKafe.com