ДРАГАН НЕШИЧ ИЗВЕДЕ НАЦИОНАЛКИТЕ ДО ФИНАЛ В ЕВРОЛИГАТА

Женският ни национален отбор по волейбол ще играе финал на Европейската лига. Момичетата на Драган Нешич надиграха в най-важния си мач за сезона домакина на финалната четворка Турция с 3:2 гейма (25:19, 25:17, 11:25, 23:25, 15:13). Утре волейболистките ни ще се борят за златото и визата за Гран При турнира срещу Сърбия от 20 часа.

Близо два часа бяха необходими на България, за да спечели ½-финала пред фанатичната публика, но с последната точка в тайбрека смълча трибуните и в залата в Анкара за 7600 зрители се чуваше само веселите викове от българския лагер.
На историческата победа на финалната четворка на Европейската лига на живо свидетели станаха ръководителите на Българска федерация по волейбол. Президентът инж.Данчо Лазаров бе в компанията на председателя на Европейската волейболна конфедерация Андре Майер.
Българските волейболистки изиграха перфектни първи два гейма, които спечелиха с 25:19 и 25:17 точка с по-добри изяви при начален удар, посрещане, блокада и стриктно изпълнение на тактическите указания. През третата и четвърта  част нашите се разконцентрираха и позволиха на туркините да разиграват успешно, да разкъсват играта ни и така се стигна до изравняване в геймовете – 2:2.
Петият гейм не започна добре за националките на Нешич, който яха в ролята на догонващи (1:4, 3:6, 6:8, 6:12). След това обаче Диана Ненова, Страшимира Филипова, Мария Филипова и опитната Тони Зетова показаха, че могат да се мобилизират, да ограничат грешките, а с импулса на Добриана Рабаджиева дойде и пълният обрат. Той започна с точка за нас на Цветелина Заркова, продължи през две поредни успешни атаки по диагонала на волейболистката на ЦСКА, която има бронзов медал от Световното първенство за девойки. Така след 13:13, Рабаджиева се разписа отново, а България спечели ½-финала с блокада – 15:13 точки и 3:2 гейма.
Финалът във второто издание на Европейската волейболна лига при жените ще бъде утре – неделя от 20 часа в Анкара между България и Сърбия. В спор за третото място трябва да играят Турция и Израел, като четирите мача от Група Б на континенталната надпревара завършиха със служебни победи.
Турция: Бахар Токсой 10, Наз Айдемир 6, Нериман Озсой 13, Еда Ердем 12, Неслихан Дарнел 27, Седа Токатлиоглу 3 и либеро Нихан Йелдан Гюнейлигил (Есра Гюмюш 12, Пелин Челик, Мерием Боз 1, Гизем Гюресен)
България: Диана Ненова 4 (1 ас и 3 блокади), Страшимира Филипова 21 (4 аса, 7 блокади, 53% атака), Цветелина Заркова 9 (4 аса, 8% атака), Ева Янева 15 (1 ас, 2 блокади, 45 % посрещане, 46%атака), Елица Василева 3, Емилия Николова 4 (40% атака), Мария Филипова – либеро (Антонина Зетова 6, Христина Русева, Мария Каракашева 3, Добриана Рабаджиева 6)