ФАНТАСТИЧНА ЦВЕТАНА ПИРОНКОВА НА ЧЕТВЪРТФИНАЛ СЛЕД ИСТОРИЧЕСКА ПОБЕДА НАД БАРТОЛИ

Тенис

Цветана Пиронкова продължава фантастичното си представяне на Уимбълдън, където в мач от четвърти кръг се наложи с 6-4 6-4 над финалистката от 2008 г. Марион Бартоли, превръщайки се в едва третата българска тенисистка след Катерина и Мануела Малееви, достигала до четвъртфинал на най-престижния турнир на трева.

Цвети започна колебливо, но постепенно навлезе в ритъм, бекхендът започна да й носи точка след точка, движението й по корта бе изключително, а в защита българката се представи на много високо ниво и след 113 минути игра се класира за четвъртфиналите, където я очаква петкратната шампионка на Уимбълдън Винъс Уилямс.
Началото на двубоя не бе никак добро за Пиронкова, която изоставаше с 0-3, но след слабия старт първата ни ракета повиши нивото си на представяне, заложи на по-агресивния стил на игра, което даде резултати и резултатът бе намален на 2-3.
Последва серия от оспорвани геймове, преминали през много равенства, но благодарение на отличния си бекхенд, добра защита и няколко чудесни отигравания на мрежата Пиронкова успя да спечели отново подаването на противничката си при 4-4 и сервираше за първия сет. Цвети показа железни нерви, задържа високото си ниво на игра, а при първия си сетбол направи красив уинър от форхенд по правата и след точно един час стигна до успеха в първата част.
На старта на втория сет отново Цветана Пиронкова бе тенисистката, която печелеше важните разигравания, поведе с пробив, но при 4-3 Бартоли стигна до точка за връщането му, спорно съдийско решение отсъди удара на българката в аут, което доведе и до изравняване на резултата за 4-4.
Това по никакъв начин не се отрази на най-добрата българска тенисистка, която продължи да играе на много високо ниво, поведе с 30-40 в подаването на французойката, когато Бартоли не издържа на напрежението и след двойна грешка Цвети отново проби и при 5-4 сервираше за победата. Пиронкова  Страхотен минаващ удар донесе мачбол, Цвети се възползва още от първата си възможност и след 6-4 6-4 си класира за първи път на четвъртфинал на турнир от големия шлем.
С достигането си до четвъртфиналите Цветана Пиронкова си осигури 500 точки за WTA ранглистата, които ще я изкачат до около №41, което е само една позиция от най-доброто й класиране (№40). При нов успех първата ни ракета ще добави нови 400 точки и ще достигне до приблизително 34-то място. TennisKafe.com