ЗА ПЪРВИ ПЪТ ПРИЗЪТ НА МАЙСТОРИТЕ НАПУСНА ДОБРИЧ, ВАРНЕНЕЦ ГО ОТМЪКНА

Тенис

При великолепно време на кортовете на СК "Простор" се проведе последният турнир от тенис веригата "Добрич 2009", който събра най-добре представили се 8 състезатели в така наречения "Турнир на майсторите".

Турнирите от този формат се провеждат в две групи, където се играе "всеки срещу всеки", полуфинали "на кръст", и финал.
В "желязната" първа група, по силата на регламента, попаднаха тримата тийнеджъри, които взривиха веригата този сезон. Шампионът за мъже Кирил Манолов, неизменният финалист от последните три турнира Мирослав Недялов, и Станислав Тинев, печелил нееднократно турнири от веригата. Единственият по-зрял тенисист, Радослав Петков (на снимката долу, вляво), бе попаднал в тази група, сякаш да уреди геймовото съотношение на останалите.
Във втората група личаха имената на миналогодишния победител в турнира Светломир Станев, на шампиона за мъже Милен Павлов, на шампиона за мъже-двойки Николай Ганов. И тук сякаш имаше набеден аутсайдер в лицето на варненеца Донко Атанасов (на снимката вляво), който едва успя да влезе в числото на осемте най-добри за годината.
Изненадите и в двете групи бяха тотални.
Радослав Петков реши да покаже на малката си дъщеричка, Габриела , състезателка от ТК "Изида", как се играе състезателен тенис, и буквално прегази тийнеджърското трио. Резултатите са повече от смайващи. 7:0 срещу М. Недялов, 7:3 срещу К.Манолов и 7:2 срещу Ст. Тинев. Шампионът за тази година, Манолов, все пак успя да си осигури участие на полуфиналите, побеждавайки двамата си останали съперници с по 7:3 гейма.
Във втората група първенецът от миналата година М. Павлов неочаквано загуби от Н. Ганов със 7:4, но след това взе труден реванш от варненският състезател Д. Атанасов, побеждавайки го в тайбрек- 7:6 / в тайбрека на 4т./.
Атанасов пък се наложи с лекота над Ганов със 7:4, а след това изненадващо лесно победи и миналогодишният носител на трофея Св. Станев със 7:3. В дербито за второто място в групата, което даваше право на участие на победителя в полуфиналите, Павлов успя да спечели втори тайбрек срещу Св. Станев, с което го изхвърли от финалната фаза.
На полуфиналите Р. Петков продължи бясното си препускане през турнира - 7:1 срещу М.Павлов. Донко Атанасов срещна сериозна съпротива от шампиона Манолов до 4:4. След това при 6:4 изпусна четири мачбоула, и се наложи да играе тайбрек, за да влезе във финала.
Така, сочените предварително за аутсайдери в групите, съвсем заслужено стигнаха до финала. Финалът беше апотеоз на великолепната им игра до този момент. До 3:3 гейма, гейм за гейм, после силите на Петков го напуснаха. Варненецът Донко Атанасов спечели геймовете до края, и с резултат 7:3 се окичи със званието "Майстор за 2009 г." За първи път от петнадесет години насам този приз излиза от Добрич.